Logowanie
Login:
Hasło:

Różnicówki


Różnicówki

Różnicówka określana bywa zamiennie jako wyłącznik róznicowoprądowy, bezpiecznik różnicowoprądowy. Jest to zabezpieczenie elektryczne, które rozłącza obwód, gdy wykryje, iż prąd elektryczny wypływający z konkretnego obwodu nie jest taki sam jak prąd wpływający. Wykorzystywane są przede wszystkim do ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym, które może się zdarzyć przy dotyku bezpośrednim, ale też pośrednim, ograniczając chociażby możliwość uszkodzenia urządzeń. Różnicówki zbudowane są z czterech kluczowych elementów, do których zaliczyć można: zestyki torów prądowych razem z zamkiem oraz z dźwignią załączającą; przekładnik Ferrantiego; obwód testowanie wyłącznika, wyzwalacz różnicowoprądowy. Różnicówki można podzielić na średnioczułe, niskoczułe, a także wysokoczułe. Niektóre osoby błędnie odczytują działanie omawianego wyłącznika różnicowoprądowego, określając go jako bezpiecznik przeciwporażeniowy. Jest to rozumienie złe - nie zabezpiecza on bowiem przed porażeniem w sytuacji, gdy zostaną dotknięte dwa przewody objęte zabezpieczeniem - dla przykładu: przewód fazowy i przewód neutralny.

Pamiętać należy, że z elektryką nie ma żartów. Nie można urządzeń elektrycznych wybierać i instalować na własną rękę, chyba, że mamy wystarczające pojęcie na ten temat. Jeśli jednak nie posiadamy istotnej wiedzy, dużo lepiej zlecić wybór poszczególnych sprzętów, urządzeń doświadczonemu elektrykowi. Również różnicówka jest sprzętem, który powinien wybrać i podłączyć specjalista zajmujący się elektroniką profesjonalnie. Wyłącznik różnicowo-prądowy to element potrzebny w każdej instalacji elektrycznej, gwarantujący bezpieczeństwo i ochronę - przede wszystkim przed porażeniem. Jest to element niezbędny niemal w każdej instalacji elektrycznej. Jeśli chcesz cieszyć się bezpieczną, profesjonalną instalacją, koniecznie zapoznaj się zatem szerzej z omawiana tematyką. Następnie poszukaj fachowca, który wykona instalację w pełni profesjonalnie i fachowo.

Zobacz też

Jest wiele różnych rodzajów żarówek. Jakie jednak wybrać, aby zapewniały komfortowe doświetlenie danej przestrzeni?

Czytaj dalej: Żarówki – jakie wybrać
Dowiedz się dlaczego warto wymienić stare żarówki na energooszczędne. Mniejsze rachunki i dłuższa żywotność to parę z zalet tych żarówek.

Czytaj dalej: Energooszczędne żarówki
Obecnie technologia rozwija się z zatrważającą prędkością, dlatego też przestaje dziwić fakt, iż najnowocześniejsze technologie obecne są w życiu każdego z nas na każdym kroku, nawet i w domu, w którym mieszkamy na co dzie

Czytaj dalej: Elektronika w domu
Instalacja elektryczna jest bardzo istotna. Nie można wyobrazić sobie funkcjonalnego lokalu bez wspomnianej instalacji. Ważne jest, aby tworzeniem takich rozwiązań zajmowali się tylko fachowcy. Nie posiadając uprawnień sami nie podejmujmy się tak

Czytaj dalej: Gdzie szukać dobrego elektryka?