Rodzaje schodów strychowych

Rodzaje schodów strychowych

Urządzając dom, zwykle decydujemy się na wysokiej jakości wyposażenie, które posłuży nam przez wiele lat. Podobną zasadą powinniśmy kierować się także podczas wybierania odpowiednich schodów strychowych oraz niezbędnych do nich akcesoriów. Tak, strych nie należy do naszych ulubionych pomieszczeń domowych. Zwykle jest nieocieplony, a znajdujące się w nim przedmioty nieuporządkowane. Warto jednak poświęcić chwilę i zapoznać się z rodzajami nowoczesnych schodów strychowych. Dzięki nim nie ma konieczności przygotowywania otworu na standardowe schody drewniane. Schody strychowe są funkcjonalne, ale mogą być też stylowe. Jakie zatem istnieją rodzaje schodów strychowych?

Aranżując strych i pomieszczenie znajdujące się pod nim trzeba mieć na uwadze, że zachodzi konieczność montażu odpowiednich schodów. To świetne rozwiązanie, które nie wymaga tworzenia kolejnego niezamykanego otworu. Podłoga strychu pokryta jest ociepleniem, a każdy kolejny otwór będzie przerywał jednolitą izolację. W takich przypadkach najlepiej sprawdzają się solidne, składane schody strychowe. Są one przymocowane do klapy, którą należy zamontować w suficie (podłodze strychu). Dzięki temu możliwe jest zachowanie pełnej izolacji cieplnej. Nowoczesne klapy są niemalże niewidoczne, a o ich obecności świadczę jedynie szpary znajdujące się wokół klapy. Schody strychowe dzielą się na:

  • schody strychowe składane - najczęściej zbudowane są z trzech lub czterech segmentów. Poszczególne części połączone są przy pomocy zawiasów, które ułatwiają składanie i rozkładanie. Tego typu schody mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykanymi są schody składane z drewna, stali lub aluminium. Dwa ostatnie typy są zwykle wyposażone w drewniane stopnie.
  • schody strychowe rozsuwane - schody tego typu są podobnie skonstruowane jak schody składane, ale nie posiadają zawiasów. W ich miejsce zastosowane są specjalne okucia, dzięki którym możliwe jest swobodne przesuwanie części schodów. Ich zaletą jest fakt, że można je dopasować do niemal każdej wysokości pomieszczenia. Ponadto, zajmują znacznie mniej miejsca niż schody w wersji składanej.
  • schody strychowe nożycowe - przeważnie są wykonane z metalu. Mają harmonijkową budowę, ale nie są tak wygodne jak schody strychowe rozsuwane czy składane. Możliwe jest regulowanie ich długości, co pozwala dokładnie dostosować je do wysokości podłoga - sufit. Schody strychowe rozsuwane są także kompaktowe i solidne.


Wybór odpowiednich schodów strychowych to zadanie tylko pozornie łatwe. Aby zdecydować się na te najlepsze, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. W przypadku gdy otwór powstał w stropie wcześniej, istnieje możliwość dopasowania go bezpośrednio do długości i szerokości skrzyni schodów.
Dobierając schody Rzeszów na strych trzeba pamiętać o wysokości samej skrzynki. Jeśli strop jest wykonany z betonu i został tradycyjnie zatynkowany, wówczas skrzynia musi mieć grubość podobną do stropu. Jeśli z kolei strop powstał z drewna, wtedy należy najpierw wykonać sufit podwieszany. W dobrze wykonanej konstrukcji klapa powinna idealnie pasować do okładziny sufitowej. Oznacza to tyle, że skrzynia schodowa powinna mieć taką wysokość, żeby bez problemu dało się ją zamontować do belek stropowych, oraz aby dostawała aż do poziomu dolnej krawędzi profili nośnych, które posłużą do instalacji płyt. Ostatnim, na co warto zwrócić uwagę, to sama wysokość schodów strychowych. W budownictwie nazywana jest wysokością przystawienia i mierzy się ją od podłogi do sufitu w linii prostej. Nie jest to wymiar biegu schodów, bo ten jest zawsze większy.
Rynek produktów do wykańczania wnętrz nieustannie się rozwija. Co rusz proponowane są coraz to nowe rozwiązania, dzięki którym przestrzenie domowe będą praktyczne, wygodne oraz wysoce estetyczne. Jeśli nie wiesz jakie schody strychowe wybrać, skorzystaj z pomocy specjalisty.

Ostatnie komentarze w rankingu: (0)
Opisz swoją opinię w komentarzu
Ocena końcowa:

Inne powiązane firmy

Krzesło z podłokietnikami, chociaż wydaje się ...
Zastosowanie odzieży roboczej oraz akcesori&oacut...
To właśnie dach jest kluczowym elementem podczas...
Okna są jednymi z najważniejszych elementó...
Włącznik dwubiegunowy to termin znany w ele...
Ekologia i oszczędzanie od paru lat są częstymi...