Obowiązkowe szkolenia BHP

Obowiązkowe szkolenia BHP

Każdy pracownik konkretnej firmy powinien odbyć szkolenie BHP. W niektórych zawodach konieczne jest także codzienne stosowanie odzieży ochronnej, co związane jest z zasadami i nakazami przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Należy mieć przy tym na uwadze, że odzież ochronna to nie tylko spodnie i koszula, ale niekiedy także kombinezon, nakrycie głowy, okulary czy rękawiczki.Zakup odzieży ochronnej nie jest małym wydatkiem, tym bardziej, jeśli w danym przedsiębiorstwie zatrudniona jest spora liczba osób. Nie należy jednak oszczędzać na służbowych ubraniach dla pracowników. Tanie, kiepskiej jakości posłużą im zdecydowanie krócej i konieczna będzie wymiana na nowe, a co się z tym wiąże - kolejna inwestycja. Ubrania ochronne zapewniają pracownikom ochronę przed zagrożeniami, są korzystne dla zdrowia i życia. Muszą posiadać zatem stosowne certyfikaty i spełniać wygórowane normy bezpieczeństwa.

 

Do przepisów BHP należy podchodzić bardzo poważnie. Nieznajomość sposobów zachowania się w sytuacji ryzyka, brak odpowiedniej odzieży ochronnej może wiązać się z poważnym niebezpieczeństwem. W niektórych zawodach ryzyko jest naprawdę duże i należy stosować się do wszelkich zaleceń, które pozwalają pracować przede wszystkim bezpiecznie.

Obecnie na rynku pracy są rozliczne rodzaje zawodów, które okazują się bardzo niebezpieczne i zagrażające zdrowiu pracownika. Wśród szczególnie popularnych rodzajów zajęć, których wykonywanie jest ryzykowne znajdują się zwłaszcza praca w specjalistycznych laboratoriach, kopalniach, policji, straży pożarnej czy konkretnych przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz fabrykach. Działanie szkodliwych dla skóry preparatów oraz zaawansowane technicznie maszyny wymuszają zainwestowanie w profesjonalną odzież oraz buty BHP. Wyposażeniem w nie powinien w szczególności się zająć pracodawca, którego jego to obowiązkiem. 

Obuwie ochronne czy chociażby spodnie bądź kombinezony oraz maski mają osłaniać najbardziej narażone na kontuzje części ludzkiego ciała. Jest to wymóg bezwzględny, którego niespełnienie w trakcie ewentualnej kontroli automatycznie pociąga za sobą ogromnie poważne konsekwencje. 
Pracodawcy powinni w szczególności decydować się na zakup takich butów BHP czy jakichkolwiek innych akcesoriów BHP w zależności zwłaszcza od konkretnych warunków panujących w danym przedsiębiorstwie. Nie można w tym przypadku kierować się przykładowo niższą stawką cenową. 

Ostatnie komentarze w rankingu: (0)
Opisz swoją opinię w komentarzu
Ocena końcowa:

Istnieją różne rodzaje schodów wew...
Instalacja elektryczna potrzebna jest niemal w ka...
Transformator określić można jako pewnego rodza...
Kantówka jest drewnianym elementem konstruk...
Elektrośmieci (ZSEE) to zużyty sprzęt elektrycz...
Obecnie technologia rozwija się z zatrważającą...