Jakie urządzenia do czekolady wybrać do wyposażenia cukierni?

Jakie urządzenia do czekolady wybrać do wyposażenia cukierni?

Jeżeli prowadzisz biznes cukierniczy, wiesz, jak istotne jest wyposażenie hali produkcyjnej. Im większy zakład, tym bardziej zaawansowane wyposażenie będzie potrzebne. W niewielkiej kuchni hotelowej lub restauracyjnej stosowane są najczęściej wielofunkcyjne automaty, które pozwalają prowadzić produkcję rozmaitych ciasteczek. W wyposażeniu profesjonalnej cukierni powinny znaleźć się zupełnie inne urządzenia, które są przystosowane do pracy w linii produkcyjnej. Jednymi z urządzeń, w które zawsze warto inwestować, są maszyny przeznaczone do pracy z czekoladą.

Hasborg jest jednym z najbardziej znanych producentów maszyn cukierniczych. Firma działa w branży od wielu lat i obsługuje klientów na całym świecie. Dziś, w ofercie Hasborg znajduje się wszystko, co potrzebne, aby urządzić zarówno małą, jak i dużą cukiernię. W asortymencie producenta nie brakuje maszyn do czekolady, np. automatycznej temperówki przepływowej, oblewarki czy tunelu chłodniczego. Na czym polega działanie poszczególnych urządzeń? Czy warto inwestować w ten sprzęt?

Automatyczna temperówka przepływowa HTM 25 odpowiada za tworzenie warunków odpowiednich do kontrolowanego ogrzewania i schładzania czekolady według ustalonych wartości temperatur. Celem tego jest utrzymanie konkretnego sposobu krystalizacji masła kakaowego, co ma wpływ na trwałość, połysk oraz twardość powstałej czekolady. Temperówka doskonale sprawdza się do napełniania form, uzupełniania zbiorników automatów dozujących czy polewania produkowanych ciasteczek. Maszyna utrzymuje ustalone parametry przez długi czas i jest w pełni zautomatyzowana, co przekłada się na prowadzenie nieprzerwanego procesu produkcyjnego. Temperówka jest niezawodna, energooszczędna i solidnie wykonana.

Kompletując wyposażenie cukierni warto zwrócić uwagę na nowoczesną oblewarkę do czekolady HCM. Zadaniem maszyny jest polewanie produktów przy pomocy czekolady poddawanej procesowi temperowania. Urządzenie z powodzeniem sprawdzi się w zakładach rzemieślniczych, w których tworzone są produkty z prawdziwą czekoladą, która musi mieć odpowiednią twardość, połysk oraz trwałość. Ogromną zaletą oblewarki HCM jest to, że maszyna może pracować zarówno samodzielnie, jak i w linii produkcyjnej. W urządzeniu zastosowano system dwóch kurtyn, dzięki którym produkt jest oblany równomiernie.

Tunel chłodniczy z oferty Hasborg przyda się w każdym profesjonalnym cukierniczym zakładzie produkcyjnym. Zadaniem urządzenia jest obniżanie temperatury gotowych produktów, zwłaszcza tych z zawartością polewy lub masy. W tunelu zastosowano system, w którym powietrze krąży w obiegu zamkniętym i w ten sposób ochładza ciepłe od polewy ciasteczka. Ogrzane od produktów powietrze kierowane jest potem do specjalnej komory, w której ponownie ulega schłodzeniu i wraca do części, w której znajdują się kolejne ciepłe wyroby. Tunel chłodniczy jest wyposażony w wiele funkcji, dzięki którym maszyna działa niezawodnie, jest energooszczędna i łatwa w obsłudze.

Jeżeli chcesz zainwestować w urządzenia, które będą działać niezawodnie, energooszczędnie i wydajnie, wyposażenie cukiernicze od marki Hasborg z pewnością przypadnie Ci do gustu.

Ostatnie komentarze w rankingu: (0)
Opisz swoją opinię w komentarzu
Ocena końcowa:

Inne powiązane firmy

Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 5/5 (4 opinie)

Istnieją różne rodzaje schodów wew...
Coraz większą popularnością w aranżacji wnęt...
Konkurencja w branży piekarniczej i cukierniczej ...
Gaz coraz częściej wykorzystywany jest nie tylko...
Wykonywanie typowo fizycznych prac wiąże się z ...
Kantówka jest drewnianym elementem konstruk...