Elektrośmieci — co się do nich zalicza?

Elektrośmieci — co się do nich zalicza?

Elektrośmieci (ZSEE) to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Pod wspomnianą nazwą możemy wyliczyć m.in. wszystkie nieużywane lub popsute, a nawet niepotrzebne urządzenie elektroniczne i elektryczne działające na baterię lub na prąd, np. telefony, zabawki, drukarki, sprzęty AGD czy nawet zużyte świetlówki. Elektrośmieci nie są przeznaczone do wyrzucenia do zwykłego śmietnika, zabronione jest również ich porzucanie w przydrożnych rowach czy w lasach — za takie działanie grozi kara grzywny wynosząca nawet 5000 złotych.

Gdzie można oddać elektrośmieci?
Elektrośmieci powinny trafić do specjalnego punktu odbioru tego typu odpadów, który zazwyczaj jest prowadzony przez miasta i gminy. Równie często przeprowadzane są zbiórki elektrośmieci, dzięki czemu daje się ich użytkownikom możliwość prawidłowego pozbycia się. Po trafieniu w odpowiednie miejsce zostaną one poddane recyklingowi i odzyskowi, ponieważ z wielu elektrośmieci możliwe jest pozyskanie cennych surowców, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, jak również kosztów produkcji kolejnych sprzętów elektronicznych lub elektrycznych wykorzystując wspomniane surowce. Współcześnie firmy sprzedające elektronarzędzia i elektronikę oferują również dostarczenie nam nowych modeli i zabranie zużytego sprzętu, tzn. można oddać stary telewizor przy zakupie nowego. Większe sklepy przyjmują również elektrośmieci bez konieczności zakupu nowego sprzętu. W przypadku takich urządzeń jak elektronarzędzia można skorzystać z serwisu elektronarzędzi zamiast wyrzucania zapsutego sprzętu.

Dlaczego elektrośmieci są szkodliwe?
Elektrośmieci zawierają w sobie szkodliwe substancje, m.in. rtęć, azbest, związki bromu czy kadm, które po nieprawidłowym wyrzuceniu mogą przeniknąć do gleby, powierza, a także wód gruntowych. Nieodpowiednie posługiwanie się elektrośmieciami może doprowadzić do zatrucia ludzi i zwierząt, dlatego tak ważne jest oddawanie elektrośmieci do specjalnych zakładów, które posiadają stosowne zezwolenia na demontaż elektrośmieci.

Ostatnie komentarze w rankingu: (0)
Opisz swoją opinię w komentarzu
Ocena końcowa:

Inne powiązane firmy

Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Bądź pierwszy
w ocenie
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Bądź pierwszy
w ocenie

W firmach, zakładach produkcyjnych czy na budowac...
Kompozyt to materiał, który ze względu na...
Okna dachowe http://www.wasiak.net/oferta/okna-dac...
Kantówka jest drewnianym elementem konstruk...
Coraz szerze grupy osób przybywające do pr...
Krzesło z podłokietnikami, chociaż wydaje się ...