Do czego służą rękawice antywibracyjne?

Do czego służą rękawice antywibracyjne?

Wykonywanie typowo fizycznych prac wiąże się z ogromnym ryzykiem dla ludzkiego zdrowia. W szczególności na wszelkiego typu niekorzystne oddziaływanie narażeni są wykwalifikowani robotnicy, którzy pracują jako operatorzy zaawansowanych technicznie maszyn. Ze względu na stałe drgania ciało obsługującego urządzenie poddane jest wibracjom, co z perspektywy czasu może zaskutkować objawami tak zwanego zespołu wibracyjnego. W roku 1989 opublikowany został raport Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej wskazujący wyraźnie an fakt, że niemal trzy procent wszelkich rodzajów zanotowanych chorób zawodowych to właśnie wyżej wymieniona dolegliwość. Jak temu zapobiegać? W głównej mierze pomocne okazuje się tu zaopatrzenie w rozliczny asortyment ochronny typu rękawice antywibracyjne. 

W roku 1996 ustanowiona została norma prawna, wedle której precyzyjnie określone zostały wszelkie wymagania związane z konstruowaniem powyższych akcesoriów osłaniających dłonie przed drganiami. W ten sposób na chwilę obecną realizacja prac tego rodzaju bez stosownych zabezpieczeń nie jest możliwa, a za naruszenie obowiązujących przepisów prawnych grozi kara finansowa, która narzucona jest na pracodawcę biorącego odpowiedzialność za kondycję zdrowotną zatrudnianego pracownika. Wedle przepisów pod pojęciem rękawic antywibracyjnych rozumie się specjalistyczny asortyment wykonany ze specyficznych materiałów, które redukują w znaczącym stopniu fale wibracyjne przechodzące z rękojeści urządzenia na ręce operatora maszyny. 

To, na jaki konkretnie rodzaj rękawic antywibracyjnych powinniśmy się zdecydować zależne musi być natomiast zwłaszcza od takich aspektów jak konkretne stanowiska pracy. Im większa częstotliwość drgań, tym automatycznie konieczne są bardziej specjalistyczne akcesoria ochronne. Jak pokazują jednakże najświeższe badania, na rynku niemal 60% dystrybuowanego asortymentu nie spełnia narzuconych odgórnie wymogów. By mieć pewność, że kupowane rękawice rzeczywiście będą spełniały swoje funkcje należycie, warto zwrócić uwagę na certyfikaty oraz atesty, które tego typu artykuły powinny posiadać.

Ostatnie komentarze w rankingu: (0)
Opisz swoją opinię w komentarzu
Ocena końcowa:

Inne powiązane firmy

Różnicówka określana bywa zamienni...
Zastosowanie odzieży roboczej oraz akcesori&oacut...
Coraz szerze grupy osób przybywające do pr...
Transformator określić można jako pewnego rodza...
Powierzenie wykonania instalacji elektrycznej spec...
Dach jest zwieńczeniem każdego domu, ponieważ t...